Jest chyba niewiele osób, które nie słyszały powiedzenia: „What doesn’t kill you, makes you stronger”. Zdaje się ono brzmieć jak slogan rodem z Ameryki (na marginesie, ostatnio pojawił się w jednym z odcinków „Game of Thron”). W rzeczywistości pochodzi z traktatu Friedricha Nietzschego: „Co mnie nie zabija, to mnie wzmacnia.” (Zmierzch bożyszcz, czyli jak filozofuje się młotem, § 8).
Choć Nietzsche był filozofem mało znanym i niedocenionym za życia, to jednak po śmierci wywarł olbrzymi wpływ na kulturę XX wieku, w tym również na szeroko rozumianą kulturę biznesu. Paradoksalnie poglądy Nietzschego wraz upływem czasu zyskały na aktualności, a jego filozofia odbija się szerokim echem w niemal każdej współczesnej książce czy wykładzie topowych ekspertów biznesu. Żeby się o tym przekonać starczy sięgnąć do prac takich autorów jak: Robert Greene, Ryan Holiday, Nassim Nicholas Taleb, Briane Tracy.
Świadoma wszechobecnego wpływu filozofa na biznes Angela Duckworth retorycznie pyta: „Nietzsche? The philosopher? What would a nineteenth-century German philosopher have to say …?”. Duckworth pokazuje jednak, że Nietzsche ma nie jedno do powiedzenia i może być wielką pomocą w kształceniu liderów przyszłości, którzy będą musieli stawić czoła „przewartościowaniu wszystkich wartości”, żeby zacytować filozofa.
Z Nietzscheańską koncepcją przywództwa spotykamy się najczęściej w sposób zapośredniczony, niepełny, choćby za sprawą wspomnianych wyżej autorów, którzy adaptują Nietzscheańskie idee do swoich potrzeb. Stąd narodził się pomysł na warsztaty biznesowo-humanistyczne, podczas których sięgniemy do źródłowych tekstów Nietzschego. W ten sposób, uczestnicy będą mieli nie tylko okazję spotkania się bezpośrednio z myślą Nietzschego, ale przede wszystkim okazję do wypracowania własnej koncepcji lidera/siebie.
Punkt wyjścia warsztatów stanowi najbardziej klasyczna z metod – lektura tekstów źródłowych. Przypuszczalnie każdy z Nas na co dzień jest przeciążony pracą, ilością dokumentów, które musi czytać i ilością informacji, które musi zaabsorbować. Z tego względu warsztaty zostały tak pomyślane, że będziemy pracowali na kluczowych fragmentach dzieł Nietzschego, uporządkowanych w sposób umożliwiający płynne i relatywnie łatwe po nich „nawigowanie”. To jednak, co najważniejsze, czyli projekt lidera przyszłości, znajdziemy nie w samych tekstach, lecz gdzie indziej, pomiędzy słowami.
Uczestniczyłem nie raz w warsztatach z przywództwa i widziałem jak trenerki i trenerzy zachęcali osoby uczestniczące do nierzadko bardzo „emocjonalnych”, „gwałtownych” czy „spektakularnych” zachowań, chwilami wręcz jakby zagrzewali do boju. Nie trudno o podobne skojarzenia w odniesieniu do „Warsztatów Nietzscheańskich: Liderzy przyszłości”, skoro sam Nietzsche posługuje się takimi hasłami jak „burzyciel”, „wojownik” czy „filozofowanie młotem” itd. Nasz warsztat jednak lokuje swoją energię w innym miejscu i koncentruje się na rozumieniu siebie i rzeczywistości, w której działamy. Nasza osobista siła sprawcza – jak sądzę – bierze się nie tyle z emocji, lecz przede wszystkim z rozumienia, że chcę zmiany, jakiej chcę zmiany i jak mogę ją przeprowadzić. Pozytywne emocje mogą być wielkim wsparciem w takim procesie, ale kluczowym wydaje się samoświadomość, przezwyciężenie siebie samego, przewartościowanie wszystkich wartości, jak zresztą chciałby tego sam Friedrich Nietzsche.
Zapraszam do udziału!
dr Jarosław Marek Spychała
„Warsztaty Nietzscheańskie: Liderzy Przyszłości”
Zapraszamy do udziału w niecodziennym wydarzeniu biznesowo-humanistycznym „Warsztaty Nietzscheańskie: Liderzy Przyszłości”.
Warsztaty adresowane są do grup zorganizowanych np. firm, szkół, uczelni wyższych, fundacji, stowarzyszeń etc.
Minimalna grupa: 15 osób.
Koszt: 890,00 PLN za osobę (cena dla nauczycieli: 490,00 PLN za osobę).
Czas trwania: 4 godziny (+1h, gdyby wymagała tego dynamika pracy grupy).
Miejsce: siedziba zamawiającego.
Uwaga.
Istnieje możliwość zorganizowania warsztatów według indywidualnych życzeń zamawiającego, np. zagranicą lub podczas wyjazdów firmowych w kraju. W takich przypadkach również koszt organizacji warsztatów ustalany jest na indywidualnych warunkach.