Zajęcia «Mali Rebelianci» prowadzone są regularnie w niektórych szkołach na ternie Irlandii. Poniżej kilka migawek z zajęć zorganizowanych z okazji Światowego Dnia Filozofii 2019 w Calasanctius College (szkoła średnia w Oranmore, hrabstwo Galway w Irlandii).
Filozof, Łukasz Krzywoń, który na co dzień mieszka w Irlandii i zajmuje się tam m.in. popularyzacją edukacji filozoficznej, autor serii «Filozofuj z dziećmi», przeprowadził zajęcia z dwiema klasami TY (TY = Transition Year 0, to dodatkowy rok przed zakończeniem szkoły średniej. W tym okresie zajęcia mają nieco luźniejszy charakter i koncentrują się na rozwijaniu indywidualnych zainteresowań uczniów. W zamierzeniu ma to pomóc młodzieży w wieku około 15-16 lat w odkrywaniu swoich pasji i potencjalnych zainteresowań zawodowych).
Na rzeczonych zajęciach uczniowie analizowali znaną scenę z filmu «Matrix», w której to scenie Morfeusz daje wybór Neo – by zażyć niebieską albo czerwoną tabletkę, i albo odkryć trudną prawdę albo też zostać w świecie łatwej iluzji.
Uczniowie interpretowali tekst w parach przy użyciu klocków (na zajęciach używa się także innych tworzyw np.: modeliny, gliny). Większość uczestników budowała dwa alternatywne światy – często była to natura vs cywilizacja, ale były też inne pomysły. Najcenniejszy jednak moment zajęć stanowiła nie „zabawa klockami”, lecz dyskusja, która wywiązała się w końcowej części warsztatów. Nagle bowiem okazało się, że znana filmowa scena przestała być tak oczywista, jak wydawało się uczniom na początku zajęć.