Jeszcze do 31 stycznia 2024 trwają zapisy do Gdańskiej Akademii Filozofii online (udział w zajęciach jest nieodpłatny).
Do udziału w zajęciach zapraszamy osoby dorosłe, zainteresowane pogłębieniem swojej wiedzy z zakresu filozofii, bądź w celach osobistych (np. samorozwój), bądź w celach zawodowych (nauczyciele).
Zainteresowane i Zainteresowanych zapraszam na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się w trybie online w dniu 4 lutego 2024, o godz. 18:00 – 19:00, na platformie Microsoft Teams.
Aby się zapisać proszę przesłać mail na adres: kursy.filozoficzne@gmail.com + Imię i Nazwisko.
W odpowiedzi wyślę Państwu link do spotkania.
Do udziału w zajęciach potrzebny jest tylko sprawny komputer, mikrofon, kamera i internet.
Generalnie zajęcia będą się odbywać online, aby każdy mógł w nich uczestniczyć, bez względu na to, gdzie mieszka. Raz w semestrze przewiduję także spotkanie na żywo (dla zainteresowanych), aby móc popracować też metodami warsztatowymi. Wybierając miejsce spotkania będę kierował się tym, aby warsztat odbył się tam, gdzie wszystkim będzie blisko – (jeśli już teraz byli by Państwo zainteresowani takimi warsztatami, to proszę podać nazwę miejscowości, ułatwi mi to planowanie).
Podczas spotkania zaprezentuję próbkę tego, jak będziemy podróżować po świecie filozofii, tak, aby Państwo mogli ocenić, czy ten styl uprawiania filozofii Wam odpowiada.
Przedstawię także tematykę i harmonogram spotkań. Wszystko będziemy mogli wspólnie przedyskutować i zoptymalizować, aby seminaria były dla Państwa źródłem intelektualnego wzbogacenia i życiowego wzmocnienia.
Już teraz jednak mogę powiedzieć, że będziemy starać się na filozofię patrzeć z wielu stron, tj. przez pryzmat mitologii, historii, literatury, sztuki, marketingu etc. W moim zamierzeniu takie spojrzenie na filozofię ma umożliwić jej teoretyczne i praktyczne rozumienie, a przede wszystkim przełożenie na życiową i zawodową praktykę. Będziemy zajmować się m.in.: fontanną młodości, archetypami, anunnaki, labiryntem, metaforą kameleona, figurą błazna, itd.
A za wątek przewodni najbliższego spotkania niech posłuży Nam anegdota o Diogenesie z Synopy:
„[Diogenes] wchodził do teatru wtedy, gdy inni wychodzili, a gdy go pytano, dlaczego tak czyni, odpowiadał: «W całym moim życiu tak postępuję»”
[tekst pochodzi z: Diogenes Laertios, Żywoty i poglądy sławnych filozofów, Diogenes z Synopy, VI 64–65, tłum. I. Krońska, K. Leśniak, W. Olszewski, B. Kupś, (Wydawnictwo PWN, seria BKF) Warszawa 1982, s. 344].
Do zobaczenia niebawem!
dr Jarosław Marek Spychała
W razie ewentualnych pytań proszę o bezpośredni kontakt na priv na Facebook: Doktor Jarosław Marek Spychała
Informacja o prowadzącym:
Dr Jarosław Marek Spychała – adiunkt w zakładzie Socjologii, kierownik specjalności «Zarządzanie Sztuczną Inteligencją» oraz «Sztuczna Inteligencja i transhumanizm» w Collegium Civitas w Warszawie. Naukowo zajmuje się badaniami nad obecnością idei sztucznych istot w kulturze, w szczególności tradycją mitu Golema oraz bada możliwości zastosowania sztucznej inteligencji w edukacji, kulturze i gospodarce.
Interesuje się także historią filozofii i religii, a szczególnie zjawiskiem przenikania się religii i filozofii w zakresie wyobrażeń o pośmiertnych losach człowieka oraz ich wpływem na współczesną kulturę, edukację, komunikację i marketing.
Ponadto w obszarze jego znajduje się teorią mitu, zwłaszcza teorią monomitu Josepha Campbella, teorią archetypu, badaniami nad Eposem o Gilgameszu.
Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu filozofii i historii religii, m.in: „Plato’s cave image in Anthropos by E. E. Cummings”, „Heracles, Jesus Christ and Lord Vader at the Crossroads. The ethical message of the ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ method”, „Die Höhle: Der Weg der Rebellen”, „Mali Rebelianci”, „Jaskinia: Droga rebeliantów”, „Eracle, Gesù Cristo e Darth Vader al bivio. Il messaggio etico del metodo LEGO-LOGOS”, „Legenda apolińska w życiu i działalności Platona”, „Herakles, Jezus Chrystus i Lord Vader na rozstajnych drogach”, „Bulletproof – platońskie przesłanie ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ”, „ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ: czytać, myśleć, mówić”, „LEGO-LOGOS: Dlaczego Tales patrzył w niebo?”, „Orfeusz i orficy – zarys problematyki”, „Zarys historii kultu Izydy w świecie grecko-rzymskim”, „Kłopoty wyznawców Izydy na terenie Rzymu w roku 58 p.n.e.”.